سوئیت شیراز   
شيمي درماني چيست؛ انواع، طول دوره و عوارض شيمي درماني  سالم زيبا سالم زيبا .

سالم زيبا

شيمي درماني چيست؛ انواع، طول دوره و عوارض شيمي درماني

شيمي درماني چيست؟به عنوان بخشي از فرآيندهاي طبيعي بدن، سلول‌ها به صورت مداوم از راه تقسيم شدن، جايگزين مي‌شوند. زماني كه سرطان ايجاد مي‌شود، سلول‌ها به صورت كنترل‌نشدني و با سرعت غيرطبيعي تكثير مي‌شوند.
سلول‌هاي بيشتر و بيشتري توليد مي‌شود و اين سلول‌ها فضاي بسيار زيادي را اشغال مي‌كنند كه در حقيقت در اختيار سلول‌هاي سالم و مفيد بوده است.
داروهاي شيمي درماني در توانايي تقسيم شدن سلول سرطاني مداخله مي‌كنند. در اين راستا ممكن است فقط از يك دارو يا تركيبي از چند دارو استفاده شود.
اين داروها ممكن است به صورت مستقيم وارد جريان خون بشوند و به سلول‌هاي سرطاني سرتاسر بدن حمله كنند؛ يا به صورت اختصاصي فقط قسمت‌هاي سرطاني را هدف قرار دهند.
شيمي درماني چه كار مي‌كند؟شيمي درماني چه كار مي‌ كند
داروهاي شيمي درماني مي‌توانند:
تقسيم سلولي را معيوب كنند يا از آن جلوگيري كنند. اين كاري است كه داروهايي با سميت سلولي انجام مي‌دهند.منبع غذاي سلول را هدف قرار دهند و اجازه ندهند هورمون‌ها و آنزيم‌هاي لازم به سلول سرطاني برسد.سلول‌هاي سرطاني را ترغيب به خودكشي كنند. در اصطلاح پزشكي به اين امر خزان ياخته‌اي مي‌گويند.جلوگيري از تشكيل و رشد مويرگ‌هاي تازه كه وظيفه‌ي خون‌رساني به غده‌ي سرطاني را به عهده دارند. البته تاثيرگذاري اين روش در سال‌هاي اخير مورد ترديد قرار گرفته است.برخي پژوهش‌ها ‌نشان داده است اگر به جاي گرسنگي دادن به سلول سرطاني جلوي رسيدن خون به آن را بگيريم، ممكن است مقاومت آن را در مقابل درمان بالا برده و احتمال متاستاز را بيشتر كنيم. از طرف ديگر مطالعات بيشتر، دانشمندان را متقاعد كرده است كه استفاده از همين روش‌ها ممكن است همچنان اثربخش باشد.
دانشمندان اظهار كرده‌اند كه اگر پروتئين‌هايي را هدف قرار بدهيم كه توسط سرطان گسترش داده شده‌اند، مي‌توانيم خطر مقاومت در برابر درمان يا احتمال متاستاز را كاهش دهيم.
در شيمي درماني انتظار چه چيزي را داشته باشيم؟شيمي درماني يك روش تهاجمي است كه مي‌تواند عوارض جانبي شديدي داشته باشد؛ به اين دليل كه داروها گاهي ممكن است روي سلول‌هاي سالم هم تاثير بگذارند.
اين عوارض جانبي مي‌توانند نگران‌كننده باشند؛ اما اگر اين درمان در مراحل اوليه‌ي سرطان آغاز شود مي‌تواند در بسياري از موارد درمان كامل به دنبال داشته باشد و تحمل عوارض آن را آسان‌تر كند.
در هر حال مهم است كه بيمار پيش از شروع شيمي درماني با عوارض آن آشنا شود.
چقدر طول مي‌كشد؟براي نتايج بهتر، بيمار بايد طي يك دورۀ معين به صورت منظم داروهاي شيمي درماني را مصرف كند. مدت‌زمان اين دوره توسط آنكولوژيست يا متخصص سرطان تعيين مي‌شود.
يك برنامۀ خاص طراحي مي‌شود كه تعيين مي‌كند جلسات شيمي درماني چه زماني بايد انجام شده و چه مدت طول بكشند.
بسته به نوع و ميزان پيشرفت بيماري، دوره‌ي درمان ممكن است از يك دوز در يك روز شروع شده و تا چند هفته هم ادامه پيدا كند.
بيماراني كه به بيش از يك جلسه شيمي درماني نياز دارند، بايد يك دوره‌ي استراحت را پشت سر گذاشته تا بدن‌شان فرصت بهبود داشته باشد.
ممكن است يك جلسه‌ي درمان انجام شده و يك هفته استراحت داده شود، سپس جلسه‌ي بعدي درمان و به دنبال آن سه هفته استراحت باشد و اين روند ادامه پيدا كند. اين برنامه ممكن است چندين بار تكرار شود.
در طي جلسات درمان ممكن است يك مشاور يا روان‌شناس حضور داشته باشد كه به بيمار كمك كنند با مشكلات ذهني و عاطفي شيمي درماني بهتر كنار بيايد.

ادامه مطلب لينك زير:

شيمي درماني چيست؛ انواع، طول دوره و عوارض شيمي درماني


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۰ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۰۵:۱۵:۱۷ توسط:مبينا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :